Група дослідників британської Ради з науки та техніки намагається створити спеціальну рентгенівську камеру, в якій джерело світла виробляє найкоротші імпульси з доступних сьогодні.

Така рентгенівська камера дозволить вченим наочно вивчати процеси, що відбуваються в ядрі атома, відстежувати вплив лікарських препаратів на людський організм, зміни на поверхні каталізаторів під час хімічних реакцій та процеси, що проходять в електроліті акумуляторів під час їх заряджання та розряджання.

Дослідники вважають, що вони зможуть влаштувати імпульс рентгенівського випромінювання тривалістю менше однієї мільярдної частки секунди. Дані імпульси стануть найкоротшими з усіх доступних вченим зараз. Зараз можна отримувати імпульси лазерного світла з мінімальною тривалістю 67 аттосекунд.

Як не дивно, дослідники заявляють, що для здійснення ультракоротких імпульсів рентгенівського випромінювання не потрібно буде будувати найскладніші установки. Досягти цього можна буде шляхом спорудження додаткового обладнання до існуючих рентгенівських лазерів на вільних електронах.

Початкові дослідження вчені планують провести за допомогою спеціалізованого FEL-лазера. Використовуючи магнітні системи, що управляють електронами, розігнаними в прискорювачі частинок, FEL-лазер виробляє інтенсивне світло зі стабільними заданими характеристиками. Лазери такого типу діють у розширеному діапазоні електромагнітного випромінювання, на відміну від стандартних оптичних лазерів, а сам FEL-лазер може без будь-яких додаткових пристроїв виробляти імпульси, тривалість яких дозволяє здійснювати спостереження за рухом електронів в атомах.

Інноваційне обладнання, що дозволяє отримувати більш короткі імпульси випромінювання, дасть змогу вченим дослідити «глибший рівень» і зробити нові важливі відкриття.